Reklama

Reklama

  • Prenumerata
  • Prenumerata

Ciekawostki medyczne

Cechy osobowości a długowieczność

Amerykańscy badacze zauważyli, że większość długowiecznych ludzi charakteryzuje się określonymi cechami osobowości i pozytywnym nastawieniem do życia. Wyniki opublikowano w „Aging”. Stwierdzono, że osoby badane, które miały co najmniej po 95 lat,

Więcej …

Reklama

Nawigacja

Home  //  Porady lekarskie  //  Ból  //  Ból w klatce piersiowej


Małgorzata Stokowska-Wojda, lek. med., lekarz rodzinny   
02 maja 2011

 

Ból w klatce piersiowej może pojawić się z powodu nadmiernego zmęczenia mięśni klatki piersiowej ze wzmożoną produkcją i gromadzeniem się w mięśniach kwasu mlekowego. Są to popularne „zakwasy”. Występują one u osób nieprzyzwyczajonych do wysiłków fizycznych, po przetrenowaniu piersiowych partii mięśni, a także po uporczywym długotrwałym kaszlu czy wymiotach, które zmuszają mięśnie klatki piersiowej, zwłaszcza mięśnie międzyżebrowe, do wysiłku większego niż ten, do którego przywykły.

Przyczyną bólu w klatce piersiowej są też choroby opłucnej. Płuca, nawet zmienione zapalnie nie bolą, ale jeżeli stan zapalny obejmie opłucną, natychmiast pojawia się ból, zwykle po jednej stronie. Ma charakter kłujący, nasila się przy kaszlu, wdechu, a nawet ucisku podczas badania. Zapalenie opłucnej towarzyszy zapaleniu płuc lub gruźlicy, stąd oprócz bólu, występuje kaszel i gorączka. Inną chorobą opłucnej wywołującą ból klatki piersiowej jest odma opłucnowa. Polega ona na przedostaniu się powietrza do wnętrza jamy opłucnej. Może być spowodowana urazem (np. kłutą raną klatki piersiowej), pęknięciem pęcherza rozedmowego u osób z przewlekłymi chorobami płuc lub u osób młodych z nieznanej dotąd przyczyny. Ból jest nagły, kłujący z nagłą dusznością i suchym kaszlem.

Częstszym schorzeniem, niż się powszechnie uważa, jest zator płuc. Powstaje on w wyniku zamknięcia jednej z tętnic płucnych przez zakrzep, który przywędrował z krwią. Nagły ból w klatce piersiowej, duszność, przyspieszona akcja serca, kaszel, krwioplucie, niepokój nasuwają podejrzenie zatorowości płucnej.

W obrębie klatki piersiowej przebiega aorta. Nagłe rozwarstwienie jej ścian, zwane tętniakiem rozwarstwiającym aorty, objawia się najczęściej nagłym silnym bólem zamostkowym z promieniowaniem do pleców i obu rąk, mogą wystąpić objawy wstrząsu. Pacjenta ratuje tylko pilny zabieg chirurgiczny.

Po przebytej infekcji wirusowej (często jest to powikłanie po grypie) może wystąpić zapalenie osierdzia. Zwykle towarzyszy mu gorączka, ból nasila się przy leżeniu, zmniejsza podczas siedzenia z pochyleniem do przodu. Powikłanie jest bardzo groźne, a najczęściej dotyczy osób młodych.

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu w klatce piersiowej jest choroba refluksowa. Polega ona na wstecznym zarzucaniu kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Ból za mostkiem czasem jest tak silny, że może sugerować zawał. Charakterystyczna jest towarzysząca mu zgaga, czyli pieczenie w przełyku, a nawet w gardle.

Promieniowanie bólu do klatki piersiowej może wynikać z chorób zlokalizowanych w jamie brzusznej: choroby wrzodowej, chorób pęcherzyka żółciowego (zapalenia pęcherzyka żółciowego czy kamicy), ostrego zapalenia trzustki.

Osobny problem stanowią bóle o tle nerwicowym, zwane nerwicą serca. Zwykle pojawiają się wieczorem po położeniu się do łóżka, kiedy uwaga przestaje być rozproszona na czynnościach dnia codziennego.

Mimo że nie każdy ból w klatce piersiowej jest wywołany zawałem, a przyczyny mogą być różne, w każdym przypadku należy skontaktować się z lekarzem. A jeżeli ból jest nagły i budzi jakiekolwiek podejrzenie zawału, niezwłocznie należy wezwać karetkę Pogotowia Ratunkowego. 
Podziel się

Artykuł dnia

Fenyloketonuria. Chcę mieć zdrowe dziecko!

Takie żądanie do Pana Boga, losu, lekarzy, świata... kieruje każda matka. Wcale nie cieszy jej wyjątkowość sytuacji. Podejrzenie rzadkiej choroby uwarunkowanej genetycznie u jej dziecka zwyczajnie przeraża.

 

Więcej …

Polecane artykuły

Porady bez skierowania

„– Panie Kowalski, ból stopy wynika z wrastającego paznokcia palucha,
wymaga to chirurgicznego usunięcia. Proszę bardzo, to jest skierowanie
do poradni chirurgicznej.”

Więcej …

Newsletter

O zdrowiedlakazdego.info

Serwis ZdrowiedlaKazdego.info ma na celu szerzenie edukacji medycznej wśród pacjentów i osób poszukujących rzetelnych i wyczerpujących informacji medycznych.

 

 

Certyfikat HONcode

Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnejStosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej: sprawdź tutaj.

 

Do góry